O nas

Ideą FA jest upowszechnienie dyskusji o architekturze, urbanistyce i sztukach plastycznych zarówno od strony historycznej, teoretycznej jak i praktycznej. Celem działań Fundacji jest zainteresowanie społeczeństwa zagadnieniami kształtowania przestrzeni publicznej, aktywizacja mieszkańców na rzecz poprawy estetyki miast oraz ochrona spuścizny architektonicznej.

Fundacja Architektury skupia wokół siebie historyków sztuki, architektów, artystów i miłośników architektury. Prowadzimy warsztaty architektoniczne dla dzieci, zajęcia dla młodzieży, wykłady oraz dyskusje dla dorosłych i seniorów. Przygotowujemy spacery po mieście i pokazy filmów związanych z architekturą i projektowaniem. Angażujemy się również w przedsięwzięcia artystyczne i inicjujemy projekty badawcze. Fundacja współpracuje zarówno ze środowiskiem uniwersyteckim, jak i licznymi instytucjami kulturalnymi, edukacyjno-oświatowymi i prywatnymi przedsiębiorstwami na rzecz realizacji wyznaczonych zadań.

Karolina Andrzejewska 
Historyk sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się architekturą i wzornictwem przemysłowym XX wieku oraz edukacją kulturalną. Prowadzi badania z zakresu architektury mieszkaniowej 20-lecia międzywojennego i warsztaty architektoniczne dla dzieci. Publikowała w Rerum Artis, współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Galerią Raster. Angażuje się w projekty łączące sztuki wizualne i architekturę.

Katarzyna Juchniewicz 
Specjalizuje się w dziedzinie architektury i designu od XIX wieku do dziś. Ukończyła studia w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Koordynuje projekty artystyczne i badawcze. Szczególną uwagę kieruje na zjawiska z pogranicza architektury i sztuk plastycznych, projektowanie kuchni, architekturę mieszkaniową i użyteczności publicznej.

Rada Fundacji:

Waldemar Baraniewski
Profesor w Zakładzie Sztuki Nowoczesnej Uniwersytetu Warszawskiego. Przedmiotem jego badań jest historia sztuki XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień sztuk przestrzennych (architektury i rzeźby). Autor szeregu publikacji poświęconych architekturze, sztuce w czasach totalitarnych i twórcom polskiej sceny artystycznej drugiej połowy XX wieku: m.in. „Kazimierz Skórewicz 1866-1950. Architekt, konserwator, badacz architektury”, „Architektura warszawska w czasach stalinowskich. Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa – symboliczny kamuflaż”, „Kopernik i Stalin. Treści ideowe dekoracji Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie”.

Nicolas Grospierre
Artysta, fotograf, absolwent Institut d’Etudes Politiques de Paris oraz London School of Economics. Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2008 otrzymał Złotego Lwa na Biennale Sztuki w Wenecji za najlepszą wystawę narodową „Hotel Polonia – budynków życie po życiu” oraz Paszport „Polityki” 2011 w kategorii „sztuki wizualne”.

Lidia Klein
Historyczka sztuki, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki UW. Zajmuje się badaniem metafor biologicznych we współczesnej architekturze. Stypendystka Fundacji Fulbrighta (Junior Visiting Researcher na Duke University 2010/11), kuratorka wystawy „Re:architektura” w Poznaniu i Łodzi. Współpracuje z pismami poświęconymi architekturze i designowi (między innymi „A10-new European architecture”, „Architektura Murator”, „Futu Design Magazine”, „Vox Design”), swoje teksty publikowała też w pismach akademickich („Q-art, Sztuka i Filozofia, Mała Kultura Współczesna”).

Piotr Sorokin Jankowski 
Prezes Towarzystwa Asilo Italiano w Wiedniu, śpiewak operowy i librecista oraz miłośnik architektury i urbanistyki. Wnuk międzywojennych architektów – Józefa i Niny Jankowskich. Fundator Fundacji Architektury oraz Przewodniczący Rady.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s