Ratujemy mozaiki

Fundacja Architektury we współpracy z Ceramiką Paradyż rozpoczęła akcję ratowania warszawskich mozaik. Projekt wspiera Paweł Giergoń, historyk sztuki i redaktor portalu sztuka.net.

Mozaika, jako jedna z form dekoracji plastycznych w architekturze, przeżywała swoisty renesans w powojennej Polsce. Kolorowe dzieła sztuki, o niepowtarzalnym charakterze zdobiły instytucje, budynki mieszkalne, wnętrza kawiarni oraz sklepów, przyciągając wzrok przechodniów atrakcyjnymi formami. Niestety, coraz częściej są skuwane lub ukrywane pod warstwą betonu i styropianu podczas prac modernizacyjnych. Akcja „Ratujemy Mozaiki” ma na celu przywrócenie blasku dekoracjom plastycznym i ich ochronę, aby dziedzictwem kulturowym mogły cieszyć się kolejne pokolenia Polaków.

Fundacja i Ceramika Paradyż, kierując się troską o dziedzictwo kulturowe i estetykę przestrzeni publicznej, wspólnie działają na rzecz ochrony dekoracji plastycznych, które zazwyczaj są integralną częścią architektury.

Akcji „Ratujemy mozaiki” towarzyszy wystawa fotografii Michała Radwańskiego, która ukazuje niezwykłe barwy warszawskich kompozycji plastycznych. Pokaz fotografii odbył się 15 marca w Space Design wraz z inauguracją akcji. 

Wystawa prac miała miejsce w dniach 13-19 kwietnia w MiTo. 

O kolejnych wystawach prac Michała Radwańskiego oraz działaniach związanych z akcją będziemy informować na naszej stronie internetowej oraz na stronie poświęconej projektowi: www.ratujemymozaiki.com.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s