Scenografie miejskie. Współdziałania

„Camera Obscura” – Katarzyna Korzeniecka, Szymon Rogiński
16.09.2012 – 02.12.2012

Otwarcie: 16.09.2012, godz. 12
Muzeum Rzeźby w Królikarni, Puławska 113a

Fundacja Architektury zaprasza do parku Królikarni na otwarcie pawilonu będącego współczesną realizacją amery obscury. W jego wnętrzu będzie można zobaczyć niezwykłą interpretację formy artystycznej, jaką jest mozaika. Instalacja wykorzystuje znane, lecz wciąż zadziwiające zjawisko optyczne, polegające na odwróceniu i pomniejszeniu rzeczywistego obrazu.

Wydarzenia towarzyszące instalacji „Camera Obscura” w Królikarni:
• w wybrane wtorki o godz. 18.00 zapraszamy na cykl wykładów krążących wokół tematyki zastosowania camery obscury w sztuce. Historycy sztuki opowiedzą m.in. o „voyeryzmie“ w siedemnastowiecznym malarstwie holenderskim czy o camerze obscurze Canaletta.
• w wybrane soboty zapraszamy na oprowadzania po „Camerze Obscurze”. Wejścia od 12.00 co 25 min dla grup pięcioosobowych. Pierwsze oprowadzania 22 września. Obowiązują zapisy: fundacja.architektury@gmail.com
• w październiku zapraszamy na warsztaty familijne poświęcone zjawiskom optycznym.

Więcej szczegółów:
www.fundacja-architektury.pl/scenografiemiejskie
www.krolikarnia.mnw.art.pl

Realizacja powstała w ramach projektu „Scenografie miejskie. Współdziałania”, organizowanego przez Fundację Architektury. Ożywienie, redefinicja i reorganizacja przestrzeni miejskiej oraz architektury poprzez ingerencję artysty stanowią podstawę dla projektu.

W edycji, zatytułowanej „Współdziałania”, Fundacja Architektury realizuje w przestrzeni miejskiej koncepcje zaproponowane przez trzy pary artystów: Katarzynę Korzeniecką i Szymona Rogińskiego („Camera Obscura”), Martę Paulat i Jana Mioduszewskiego („Relief”) oraz Olgę Mokrzycką i Nicolasa Grospierre’a („Czasoprzestrzeń”). Odwołując się do lat świetności sztuki w architekturze polskiej (1950-80), kiedy najwybitniejsze dzieła projektowali Hanna i Gabriel Rechowiczowie, Helena i Lech Grześkiewiczowie czy Wanda i Władysław Zychowie, współcześni artyści prezentują różnorodne koncepcje plastyki w architekturze i przestrzeni miejskiej. Nie tylko reinterpretują przestrzeń, lecz także – a może przede wszystkim – wciągają przechodnia w grę: faktur, materiałów i barw, składających się na złożone kompozycje i instalacje.

Projekt jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.

Organizator: Fundacja Architektury
Partner: Muzeum Rzeźby im. Xsawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
Patronat medialny: Purpose

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s